Türkiye'nin Marka İşletmeleri

Türkiye’de uzun yıllardır açık ara pazar lideri olan çok güçlü markalar var. Üstelik de yıllarca bu lider konumlarını korumayı başarmışlar.

Bu markaların bu başarıyı böyle seneler boyu sürdürmeleri ise tesadüf değil. Kesintisiz liderlik çok çalışmayı, iyi planlamayı, inovatif ve müşteri odaklı olmayı gerektiriyor. Son 5 yıl ve daha fazla zamandır sektöründe açık ara pazar lideri olan şirketleri Capital dergisi araştırmış. Araştırmanın içerisinden Türkiye menşeli markaları toparlayıp sizler için listeledik.

TÜRK HAVA YOLLARI
Havayolu taşımacılığında THY yüzde 60 pazar payıyla uzun zamandır pazarın lider oyuncusu. İkinci sırada ise Pegasus var. Pegasus'un pazardaki payı yüzde 24.

Türkiye İş Bankası
Türkiye'de bireysel ve ticari bankacılık hizmeti sunan en büyük özel banka olan İş Bankası, 1924'te Mustafa Kemal Atatürk'ün yönergeleriyle kuruldu. 92 yıldır da pazarının lideri.

KOSKA Helva
Koska, helvada tam 86 yıldır lider. Yönetim kurulu başkanı Nevzat Dindar ise “Lider olarak pazarı büyütmek, ürün ve kategoriyi geliştirmek istiyoruz” diyor.

ARÇELİK
Dayanıklı tüketim ürünlerinde ise Arçelik tam 60 yıldır pazarının açık ara lideri. Beyaz eşyada yüzde 50 pazar payı olan Arçelik’in genel müdürü Hakan Bulgurlu, inovasyona ve Ar-Ge’ye yaptıkları yatırımın pazarda sürdürülebilir liderliği sağlayan en önemli etkenlerden biri olduğunu söylüyor.

MARMARABİRLİK
Pazardaki ikinci oyuncuyla arasında en büyük pazar payı farkı olan marka Marmarabirlik. Ambalajlı siyah zeytinde pazardaki ikinci oyuncuyla arasında tam 12,5 kat fark bulunuyor.

ASSAN ALÜMİNYUM
Assan Alüminyum da uzun yıllardır pazarının açık ara lideri. Alüminyum pazarında yüzde 60 pazar payına sahip olan şirketin bağlı bulunduğu Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, bunun temel nedeninin sektöre girerken kapasiteyi rakiplerinden daha yüksek konumlandırmaları olduğunu söylüyor. 

TEKNOSA
Teknoloji marketleri pazarının ilk oyuncusu ve lideri Teknosa’nın genel müdürü Bülent Gürcan, pazara ilk girmenin avantajını yaşadıklarını belirtiyor. “Kurulduğumuz günden bu yana teknoloji marketleri kanalında pazar liderliğimizi sürdürüyoruz” diyen Gürcan, “Tüketici elektroniği, telekom gibi ana kategorilerde de lider konumdayız” diyor.

Tür DOSYA İNDİR