Neden Marka Tescil Yapıyoruz?

Markamız bu kadar kıymetliyse neden markamızı koruma altına almayalım ki?

Ne Zaman MARKA TESCİL için başvuru yapılmalı?
Mümkünse başvuruyu yapar yapmaz markayı da piyasada kullanacak şekilde hareket edilmemelidir. Marka tescil işlemleri ortalama 8 ile 12 ay aralığında tamamlandığı için başvuru yapılmış olması tescil işlemini kesinleştirmez ve Türk Patent Enstitüsü marka başvurusuna benzer bir marka görmeyip yayınına karar verse dahi üçüncü şahısların itirazı ile markanın tescil süreci aksayabilir. Her zaman en doğru yöntem faaliyetinize başlamadan önce marka tescili işlemlerinin tamamlanmasıdır. Enazından tescil aşamasına kadar marka için ciddi bir tanıtım maliyet sürecine girilmemesi gerekiyor. 

Marka Tescili İşlemleri Nasıl ve Nerede Yapılır?
Marka tescil başvurusu bir kamu kurumu olan Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) yapılır. Türk Patent Enstitüsü Ankara'da merkezi ofisi bulunan ve Marka Patent işlemlerinden yetkili tek kuruluştur. Türk Patent Enstitüsünün marka tescil işlemlerini gerçekleştirmek üzere ülkemizde herhangi bir ilde şubesi veya ofisi bulunmaz. Marka tescil başvuruları doğrudan TPE'ye yapılabileceği gibi elektronik imza sahipleri TPE internet sitesinden online başvuru da yapabilir. Biz Marka Vekilimiz aracılığı ile başvurularımızın tamamını online olarak yapmaktayız. Marka patent başvurularının online yapılması başvuru aşamasında işleri hızlandırmakta özellikle marka tescil işlemleri için 30-60 dakikada başvurunun tamamlanması mümkün olmaktadır. Ancak öncesinde detaylı bir araştırma yapılması ve tescil için uygun koşulların olmasın tanımlamak gerekiyor.

Sadece Bir Marka Tescil Başvurusu Yapmak Yeterli Olur mu?  
Kişiler veya işletmeler birden fazla marka tescil başvurusu yapması hem tescil olasılığını arttırır hem de ileride yaşanabilecek aksi durumlara karşı önceden tedbir alınmış olur. Örnek vermek gerekirse markanın iptali için üçüncü bir şahıs tarafından dava yoluna gidilebilir yada piyasada yaşanan ani ve olumsuz olaylarla markanın itibarı zarar görebilir (özellikle gıda üreticileri için gıdanın bozulması, çeşitli diğer etkenlerden dolayı ürünün zarar görmesi, elektronikçiler için teknik arızaların yaşanması vn. gibi) Bu gibi durumlara karşı her zaman bir diğer tescilli markanızın bulunmasını öneriyoruz. İşletme hacimleri büyüyen kuruluşlar şirket isimlerini saklı tutarak her ürün için ayrı bir marka bulur ve bunu koruma altına alır. Dolayısıyla işletmenin o ürününe yönelik şikayetlerde etki sadece ürün düzeyinde kalabilme imkanı bulur. Ek bir marka bulundurulması tescil sahiplerine ticari hayat içerisinde hareket alanı kazandırır.

Tescil Edilmiş Marka Parçalara Ayrılarak Kullanılır mı?
Marka ürünlerin veya hizmetlerin tanıtımında (görsel, ambalaj vb.) nasıl kullanılacaksa o şekilde başvuru yapılmalıdır. Tescilli markanın bir bölümünü kullanmak diye bir durum söz konusu olamaz. Bazı başvurularda firmaların bir kaç markayı bir seferde tescile başvurduğunu görüyoruz. Örnek: Firmanın "ALİ", "VELİ", "MEHMET" diye üç adet, kullanmakta olduğu isim için bir dilekçede "ALİ VELİ CAN" diyerek başvurması durumları olabiliyor. Bunu yaparken üç ayrı başvuru için ücret ödemeyip tek seferde hepsini bir tane fiyatına tescil etmiş olduklarını düşünebiliyorlar. Fakat bunun sakıncası söz konusudur; işletme markaları böyle kullanmamakta her bir kelimeyi ayrı ayrı kullanmakta ve kendisini taklit edecek olanlar da kelimeleri tek tek kullanacağından müdahalede sorun yaşayabilmektedir. Bir de en büyük problem başka biri üç ayrı başvuru yaparak "ALİ", "VELİ" ve "CAN " markalarını aynı alanda kendi adına tescil edebilir. Bir diğer önemli husus ise markaların önüne "ÖZ", "HAS", "ŞEHİR" gibi ibareler ekleyerek tescil işlemenin yapılmaya çalışılmasıdır. Örneğin bir kasap "EKİNOĞLU" markasını kullanırken bir diğer kasap işletmesinin "ÖZ EKİNOĞLU" ibareli markayı kullanması söz konusu olamaz.

Marka Tescilinde Sınıf Tespiti Neden Yapılır?
Bu konuda TPE tarafından 45 farklı sınıf belirlenmiş ve farklı alanlardaki iş kolları bu sınıflar altında bir araya getirilmiştir. Marka tescilinin hangi alan yada alanları (Nice Sınıfları) kapsayacağı çok dikkatle belirlenmelidir. Doğru meslek sınıfında alınmamış tescil hiç bir koruma sağlamaz. Vekil yardımı almadan başvuru yapan firmalarda görülen en büyük problem bu olarak görülmektedir. Örnek vermek gerekise; Özellikle mağaza zincirlerinde şu hataya rastlıyoruz; "mağaza kurma hizmetleri" diye yazarak başvuru yapıyorlar ve böyle yazınca "iş idaresi konusunda danışmanlık hizmetleri" alanında tescil veriliyor. Oysa tescilin alınması gereken alt sınıf "müşterilerin malları elverişli bir şekilde görüp satın alması için çeşitli malların bir araya getirilmesi hizmetleri". Bu şekilde markası kaybedilmiş tanınan mağaza zincirleri bulunmakta. 

Marka Tescili İşlemlerini Takip Etmek Neden Önemli?
Yapılan başvurunun takibi son derece önemli olmaktadır. Özellikle vekil kullanmadan başvuru yapan firmalar tüm işlemler yolunda gitse ve marka onaylansa bile son aşamadaki işlemleri tamamlamayarak başvuruyu sonlandıramamaktadır. Olumlu devam eden başvuruların tamamlanamama oranı ortalama %17 ve bunun tek sebebi takibinin doğru yapılmamasıdır. 

Tür DOSYA İNDİR