Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler

Ekonomi savaşlarından, faiz artırımlarına Dünya ve Türkiye'nin ekonomik görünümlerine bakış açısı bu raporda.

Ticaret savaşı endişeleri karşısında ABD ile Çin’in uzlaşmacı adımlar atması beklenirken tam aksi yönde gelişmeler yaşandı. ABD’nin aldığı ve almayı planladığı sert önlemlere Çin’den gelen misillemeler gerilimin tırmanmasına neden oldu. ABD’nin diğer önemli ticaret ortakları da korumacı politikalara benzer yöntemlerle tepki veriyor. Bu durum küresel borsa endekslerini aşağı yönlü baskı altında bırakıyor. Çin başta olmak üzere gelişmekte olan ülke piyasalarındaki bozulma dikkat çekiyor.

Yurt içinde ilk çeyrek büyümesi iktisadi faaliyetin geçtiğimiz sene yakaladığı ivmeyi koruduğuna işaret etti. Öte yandan, ikinci çeyreğe dair veriler ekonomik aktivitede ivme kaybının başladığı sinyalini veriyor. Seçimlerin ilk turda sonuçlanması ile siyasi belirsizliklerin azalması piyasalara destek sağlasa da, Haziran ayı enflasyonunun öngörülerin oldukça üzerinde gerçekleşmesi önümüzdeki döneme ilişkin beklentileri olumsuz etkiledi.

Küresel Ekonomi
Ticaret savaşı endişeleri karşısında ABD ile Çin’in uzlaşmacı adımlar atması beklenirken tam aksi yönde gelişmeler yaşanıyor. ABD’nin aldığı ve almayı planladığı sert önlemlere Çin’den gelen misillemeler gerilimin tırmanmasına neden oldu. ABD’nin diğer önemli ticaret ortakları da korumacı politikalara benzer yöntemlerle tepki veriyor. Haziran ayının özellikle ikinci yarısı itibarıyla korumacı ticaret önlemleri küresel borsa endekslerini aşağı yönlü baskı altında bıraktı. Bu dönemde Çin başta olmak üzere gelişmekte olan ülke piyasalarındaki bozulma dikkat çekici oldu.

Fed 12-13 Haziran’daki toplantısında politika faizini beklentiler paralelinde 25 baz puan artırarak %1,75-2,0 bandına yükseltti. Toplantının ardından yayımlanan makroekonomik projeksiyonlara göre Fed üyelerinin 2018 yılı için toplam faiz artırım beklentisi sayısı 3’ten 4’e çıktı. ECB Haziran ayı para politikası toplantısında Eylül ayına kadar aylık 30 milyar EUR olarak sürdürülecek olan varlık alım programının Eylül-Aralık 2018 döneminde 15 milyar EUR’ya indirilerek yılsonu itibarıyla sonlandırılacağını açıkladı. ABD dolarının diğer gelişmiş ülke para birimleri karşısındaki değerini ölçen DXY endeksi gerek Fed gerekse ECB toplantısının ardından yükseliş eğilimi sergiledi. Dolardaki değer kazancı altın fiyatlarının hızlı düşmesine neden oldu. Petrol fiyatları 22-23 Haziran’da gerçekleşen OPEC toplantısı öncesinde dalgalı bir seyir izledi. Kesintilerin gevşetilmesi kararı alınan toplantı sonrasında üretim artışının arz verilerine hemen yansımayacağının vurgulanması fiyatları yukarı yönlü etkiledi.

Türkiye Ekonomisi
Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %7,4 ile güçlü büyüme kaydetti. İç tüketim ve yatırımlar büyümeye önemli destek sağlarken, net ihracat büyümeyi aşağı yönlü etkiledi. Mart döneminde işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 1,6 puan gerileyerek %10,1 seviyesinde gerçekleşti. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Nisan’da yıllık bazda %6,2 artış kaydetti. Dış ticaret açığı Mayıs’ta %5,7 oranında artarak 7,8 milyar USD olurken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan geçici verilere göre dış ticaret açığı Haziran’da %8,9 oranında daraldı.

Cari açık Nisan’da yıllık bazda %45,9 artarak 5,4 milyar USD ile piyasa beklentilerinin hafif üzerinde gerçekleşti. 12 aylık kümülatif cari açık ise yıllık bazda 23 milyar USD artarak 57,1 milyar USD oldu. Mart 2014’ten bu yana en yüksek düzeye işaret eden bu rakam net enerji ve altın ticareti hariç tutulduğunda 7,8 milyar USD’ye geriliyor. Merkezi yönetim bütçesi Mayıs’ta 2,7 milyar TL fazla verdi. Bu dönemde faiz dışı fazla 8,7 milyar TL oldu. Yılın ilk beş ayında ise bütçe açığı yıllık bazda %78,1 genişleyerek 20,5 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. TÜFE Haziran ayında %2,61 ile beklentilerin oldukça üzerinde artış kaydetti. Böylece TÜFE’de yıllık enflasyon %15,39 düzeyinde gerçekleşti. Yİ-ÜFE’deki yıllık artış da bu dönemde yükselmeye devam ederek %23,71 oldu. TCMB, 7 Haziran’daki Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarında artırıma gitti. Kurul, 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını piyasa beklentilerinin üzerinde 125 baz puan artırarak %17,75 düzeyine çıkardı. 

Kaynak:

https://ekonomi.isbank.com.tr/Userfiles/pdf/dteg_201807.pdf

 

Tür DOSYA İNDİR