Chakrabarti: Türkiye bu yıl da bir numara olacak

EBRD Başkanı Chakrabarti, "Yatırımlarımız sürüyor. Bu yıl da Türkiye EBRD'nin yatırım yaptığı ülkeler liginde birinci olur"

Türkiye'nin EBRD'nin çalışmalarında çok önemli bir rol oynadığını belirten Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti, "Geçen yıl zorlu ortama rağmen Türkşye'deki 43'ten fazla projeye 1.9 milyar euro yatırdık. Ayrıca 750 milyon euro da yönlendirdik. Yatırımlarımız sürüyor. Bu yıl da Türkiye EBRD'nin yatırım yaptığı ülkeler liginde birinci olur" dedi.

Türkiye, EBRD'nin 2016'da tüm dünyada en çok yatırım yaptığı ülke oldu. 2016 yılında Türkiye'de 43 projeye 1.9 milyar euroluk yatırım yaptıklarını kaydeden EBRD Başkanı Suma Cakrabarti, "Türkiye, şu anda yatırım portföyü açısından operasyon yürüttüğümüz en büyük ülke. Bu yıl da bir numaralı ülkemiz olması bizim için sürpriz olmayacak" dedi.

EBRD Ne Yapar?

EBRD, mevcut bölgesinde en büyük ve tek yatırımcı durumundadır. Bankanın yatırımları ayrıca işlem yaptığı ülkelerde önemli bir doğrudan yatırımı da seferber etmektedir. Ağırlı olarak, genellikle ticari ortaklar ile birlikte özel işletmelere yatırım yapmaktadır. Mevcut şirketlerdeki hem yeni girişimlere hem de yatırımlara ilişkin finans sektörü ve reel ekonomi için proje finansmanı sağlamaktadır. Ayrıca özelleştirmeyi, devlete ait firmaların yeniden yapılandırılmasını ve belediyelerin geliştirilmesini desteklemek üzere kamuya ait şirketlerle birlikte çalışmaktadır. EBRD, 64 ülke ve iki hükümetler arası kuruluşun (Avrupa Birliği ve Avrupa Yatırım Bankası) mülkiyetinedir. Hükümetlerle, ilgili makamlarla ve sivil toplum kuruluşları ile hedeflerini teşvik etmek için yakın politik diyaloglarını sürdürmektedir. Ayrıca, OECD, IMF ve Dünya Bankası ve BM özel ajansları bir uluslararası örgütler ile de çalışmaktadır. EBRD bütün çalışmalarında kurumsal yönetim ve sürdürülebilir kalkınmanın en yüksek standartlarını takip etmektedir. Bir kamu kuruluşu olarak EBRD titiz bir kamu bilgilendirme politikası izlemekte kararlıdır.

Tür DOSYA İNDİR