KOSGEB Girişimcilik Sistemi Değişti

Artık girişimcilik resmi kuruluş işlemlerini yapmadan önce projelerini KOSGEB'e sunabilecek ve onaylanmasıyla birlikte süreçleri başlatabilecekler.

KOSGEB, Yeni Girişimci Destek Başvurusunda yeni sisteme geçti. Artık eğitime katıldıktan sonra işletme kurmadan önce KOSGEB'e destek başvurusu yapılabiliyor. 31.12.2017 tarihine kadar işletme kurduktan sonra da başvuru yapılabilecek. 2018 itibariyle yalnızca önce başvuru sonra işletme kuruluş işlemleri yapılabilecek. Eğitime katılıp Girişimcilik Sertifikası sahibi olan ancak henüz işletme kurmamış girişimci adaylarına duyurulur.

Sisteme İlişkin KOSGEB'in uyarıları aşağıdaki gibidir;

1-  Yeni Girişimci Desteğine başvuru yapabilmeniz için geçerli bir Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesine sahip olmalısınız ya da işletmenizi bir İŞGEM bünyesinde kurmanız gerekmektedir. 

2-Katılım belgesi sahibiyseniz BAŞVUR butonuna tıklayarak kullanıcı adış/şifre işlemlerinizi çevrimiçi olarak tamamlayabilir ve başvurunuzu elektronik ortamda yapabilirsiniz. İşletmenizi İŞGEM’de açacaksanız ya da Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi aldınız ancak yabancı uyruklu iseniz kullanıcı adı şifrenizi almak için en yakın KOSGEB Müdürlüğüne başvurunuz. 

3- Desteğe iş kurmadan önce başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak 31/12/2017 tarihine kadar, başvuru tarihi itibariyle son 2 (iki) yıl içinde işletmesini kuranlar da başvuru yapabilir. 31/12/2017 tarihinden sonra yalnızca iş kurmayanların başvurusu alınacaktır. 

4- Yeni Girişimci Desteğinden yararlanabilmeniz için başvuru tarihi itibari ile son bir yıl içerisinde aynı faaliyet konusuna sahip bir işletmenizin olmaması, başka bir işletmede %50’den fazla ortaklığınızın bulunmaması ve işletmenizi kurduktan sonra işinizin başında olmanız gerekmektedir. 

5- Kuracağınız iş; kendiniz, eşiniz ve ikinci dereceye kadar (bu derece dâhil) kan ve kayın hısımınızın sahip ya da ortağı olup kapattığı/sürdürdüğü aynı koldaki bir işin devamı veya mevcut bir işin genişletilmesine yönelik olmamalıdır. 

6- Başvurunuza ilişkin bildirimler, elektronik posta ya da kısa mesaj ile yapılacaktır. Ayrıca bildirim yapılmayacaktır. Bildirimlerin ulaşıp/ulaşmaması sorumluluğu şahsınıza aittir. 

 

Tür DOSYA İNDİR