Diyarbakır'da STK'lara Yönelik AB Proje Yazma Eğitimi Düzenlendi.

Sivil Düşün AB programı Aktivist desteği ile start alan proje Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi dernekleri federasyonuna bağlı dernek yetkililerinin katılımı ile başladı.

AB’nin sivil düşün aktivist programı kapsamında desteklenen proje kapsamında Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Federasyonu’na bağlı derneklerin yönetici ve üyelerine yönelik Proje Yazma Eğitimi start aldı.Kaynak: Diyarbakır’da proje yazma eğitimi verildi. Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Federasyon Genel Başkanı Bayram Müjde’nin de katıldığı Proje Yazma Eğitimi, Karacadağ Kalkınma Ajansı Toplantı Salonu’nda yüksek bir katılımla start aldı. İki gün sürecek olan eğitim ile kursiyerler nasıl proje yazılacağını öğrenecek. Eğitim sonunda kursiyerlere katılım sertifikası da verilecek.

Programın amaç ve gayesini aktaran Doğu ve Güneydoğu Anadolu Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bayram Müjde, tüm katılımcılar ile birlikte program sonrasında da beraber çalışacaklarını belirterek şunları söyledi: “Bu etkinliğimiz Avrupa Birliğinin AB sivil düşün adlı programı kapsamında bize bağlı derneklere, dernek yöneticilerine ve temsilcilerine yönelik 2 günlük proje yazım eğitimini içeriyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu dan 23 ilden 75 tane bize bağlı derneğin başkanları ve yöneticileri bu eğitime katılıyor. Eğitim sonrasında biz kendilerine katılımcı sertifikası da vereceğiz. Ayrıca bu eğitim sonrasında kendileri ile çalışmalarımıza devam edip başta AB olmak üzere tüm hibe programlarına proje yazım ve danışmanlık hizmeti de vereceğiz federasyon olarak.” dedi.

Alanında uzman ve profesyonel kişilerin eğitim verdiklerini de sözlerine ekleyen Müjde, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eğitimleri Ankara Üniversitesinde görevli alanında uzman olan 2 kıymetli arkadaşlarımız vermektedir. Bu eğitmenlerimiz daha önce bu programlarda da çok fazla eğitim verdikleri için de fazlası ile deneyim yüklüler. Aslında burada yürüttüğümüz eğitim çalışması da proje kapsamında bir etkinliğidir. Bu projemizin maddi finansmanını AB Sivil Düşün adlı aktivist desteği kapsamında alıyoruz. Bizde buna bağlı olarak bizlere bağlı dernekler ve benzeri hibe programlardan faydalanabilmeleri için proje nasıl yazılırı, nereye başvurulması gerektiğini öğretiyoruz. Bundan sonraki süreçte de onlara yardımcı olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Türkiye ile Avrupa’nın arasında esen soğuk rüzgarlara rağmen şu anda onay nasıl aldıkları yönündeki soruya ise Bayram Müjde şu yanıtı verdi: “Türkiye ve Avrupa arasındaki gerginlik bazı programları etkiliyor, bazılarının gecikmesine neden oluyor. Açılmasını beklediğimiz programlar şu an bir erteleme veya duraksama dönemine girdi. Onun haricinde şu an ülkemizde uygulanan OHAL’den dolayı yurt dışı etkinliklerinde, değişim programlarında zorluklar oluyor vize almada vs gibi nedenlerden dolayı. Gerçi şu anda programların büyük bir bölümü askıda fakat biz bu programımız için 1 yıl önceden başvurmuştuk ve onay almıştık zaten. Sadece bu programımızı uygun bir tarihte yapalım diye bu tarihi aldık. Bu programımızda bir sıkıntı yok ama sadece yurt dışına gitme noktasında sıkıntı var, katılımcıların vize alamama problemi yaşanıyor. 

Tür DOSYA İNDİR